Články přečtěte si o alternativní medicíně
 • 04 Čvc

  Očista střev pomocí ajurvédské metody Shangprakshalana

  Zažívací traktOčista střev, proč se jí vůbec zabývat?

  Dnes se budeme věnovat funkci a očistě našeho střevního traktu. Jak již zmínil dr. Walker ve své knize Zdraví a salát:

  “Nestarat se o tlusté střevo má stejné důsledky jako dlouhé dny trvající stávka odvozu odpadků ve vašem městě!”

  Moderní člověk je prakticky permanentně vystaven negativním vlivům vnějšího prostředí jako např. nekvalitní́ strava, stres, antibiotika a podobně. Všechny tyto faktory mají́ vliv i na kvalitu resp. nekvalitu naší střevní mikroflóry. V praxi to znamená, že naše střeva mohou obsahovat nežádoucí plísně, které produkují silné jedy – toxiny. Tyto toxiny se pak následně dostávají do lymfy a krve a dlouhodobě otravují celý náš organismus. Z toho plyne, že udržovaní našeho střeva v dobré kondici je jedním se základních předpokladů̊ pro udržení popřípadě navracení našeho zdraví.

  Hlavní funkce tlustého střeva

  1. Tvorba stolice
  2. Vstřebávání soli, vody a vitamínů
  3. Transport toxických látek ven z těla

  Ajurvédské metoda Shangprakshalana

  Abychom umožnili tlustému střevu korektně plnit jeho funkce, musíme o něj pečovat. Péči můžeme zajistit různými metodami od klystýrů, přes výplachy, ozdravné půsty, konzumaci speciálních potravin a potravinových doplňků apod. Dnes si však popíšeme ajurvédskou metodu svanou Shangprakshalana.

  Frekvence a vhodná doba pro očistu střev pomocí této metody

  Shangprakshalanu je vhodné provádět preventivně 4x do roka. Nejlépe v době úplňku, kdy má tělo přirozenou tendenci k očistě.

  Doba trvání jedné očistné kůry

  Doba trvání jedné shangprakshalany je 4 až 6 hodin. V rámci jedné očistné kůry provádíme několik cyklů, které začínají konzumací slané vody (viz. postup níže) a končí vyprázdněním střeva. Provádí se od rána a končí přibližně dobou oběda. Po jedné kůře dosáhneme očistného účinku zažívacího traktu odpovídající několikadenním půstu.

   Postup shangprakshalany

  • Ráno se zdržíme jídla tzn. nesnídáme.
  • Místo potravin či nápojů̊ pijeme slanou vodu.
   • Vodu osolíme mořskou (nejlépe atlantickou) solí.
   • Poměr soli je 1 malá lžička na 2 dcl vody – tím dosáhneme chutě̌ mořské́ vody.
   • Pokud bychom vodu neosolili dostatečné̌, neplnila by ve střevech detoxikační́ a osmotickou roli a navíc by mohla způsobit zvracení.
   • Voda se pije dostatečně̌ teplá – teplota odpovídá́ konzumní́ teplotě̌ čaje.
  • Množství́ vypité́ vody v jednom cyklu je limitováno našim pocitem. Bude-li pocit nepříjemný tzn. budeme-li se cítit plni, přestaneme pít. Obvykle lidé vypijí v rámci jednoho cyklu 0,5- 1 litr osolené́ vody.
  • Počet cyklů je přímo závislý́ na stupni zanešení́/znečištění tlustého střeva tzn. je velmi individuální́. Poslední́ cyklus se obvykle dostaví́ po zmíněných 4-6 hodinách a poznáme jej tak, že z nás odchází́ čistá voda.
  • Po aplikaci každého cyklu se dostaví́ průjem => jedná se žádoucí stav, při kterém dochází́ k detoxikaci tlustého střeva. K prvnímu průjmu dojde během pár desítek minut od vypití příslušného množství́ slané́ vody. Pozn.: U více zanesených osob může být tato doba delší́ než̌ jednu hodinu. Pokud by k nucení na vyprázdnění střeva nedošlo do jedné́ hod. Opakujeme ještě̌ jeden cyklus. Pokud se nedostaví́ ani poté, kůru přerušíme a poradíme se s lékařem či léčitelem.
  • Jakmile dosáhneme zmiňovaného stavu, kdy z nás odchází́ čistá voda, můžeme kůru ukončit tzn. přestaneme pít slanou vodu – ve vyprazdňování samozřejmě̌ pokračujeme dle potřeb našeho organismu.
  • Vzhledem k tomu, že po aplikaci této očistné kůry dojde ke kompletnímu vyčištění střevní mikroflóry doporučuji její nastartování následujícím způsobem:
   • zakupte si jeden z produktů Pangamin® BIFI nebo Pangamin® BIFI PLUS,
   • obsah sáčku tzn. tablety rozdrťte v hmoždíři nebo např. semelte v mlýnku na kávu dokud nedosáhnete konzistence jemného prášku,
   • jednu vrchovatou kávovou lžičku prášku následně rozmícháte v 3 dcl vlažné vody,
   • nápoj následně vypijte – první pití nápije doporučuji 1 hod. po posledním pití slané vody,
   • doporučuji aplikovat 3 x denně, po dobu minimálně 3 dnů.
  • Je velmi důležité́ co poobědváme – doporučení je poobědvat porci do měkka uvařené́ rýže omaštěné máslem či ghí. Naše střeva jsou po aplikaci shangprakshalany čistá podobně̌ jako je tomu u novorozence a nesnesla by žádnou vyšší zátěž. Samotná́ rýže ještě̌ dopomůže k dočištění klků a mikroklků v tenkém střevě.
  • K večeři doporučuji nějaké́ lehké́ zeleninové́ jídlo – je nutné́ se zdržet jídel těžkých na zažívání tzn. masa, uzenin, ostrých pokrmů či alkoholu.
  • Následující́ den je možné́ se pozvolna vrátit k původní́ stravě̌ – samozřejmě však zaleží́ na dalších plánech z vašim zdravím :-).

  Důležitá informace na závěr

  Tuto očistnou kůru je možné aplikovat pouze u osob, které netrpí žádným akutním či chronickým onemocněním zažívacího traktu.

  Přeji vám všem hodně štěstí na cestě k vašemu zdraví.

  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).

0 komentářů

Zanechat odpověď

Novinky do e-mailu

Novinky do e-mailu

Připojte se k odběru našich novinek ať vám neuteče nic o alternativní medicíně.

Byl jste úspěšně přihlášen k odběru novinek :-)